Chcete zařadit červenou řepu do svého jídelníčku, ale nevíte, co si z ní připravit nebo kolik jí můžete za den sníst? Usnadníme vám to a pomůžeme vám se v tom zorientovat.
Způsoby úpravy červené řepy
Červenou řepu můžete jíst vařenou, pečenou, syrovou, marinovanou i sušenou.
1. Vařená
Vaření je nejčastější a nejjednodušší způsob přípravy řepy. Aby si řepa uchovala co nejvíce živin, vařte ji na páře nebo ve slupce v troubě.
Pochutnáte si na ní jako na teplé příloze, připravíte z ní salát nebo polévku, hodit se bude do pomazánek, hummusu, burgerů, muffinů apod. Možností je opravdu celá řada.
2. Pečená
Pečením získá řepa sladší a karamelizovanou chuť. V této podobě ji použijete do salátů, polévek, pečených zeleninových směsí a jako přílohu k masu.
3. Syrová
Velmi zdravý způsob je jíst řepu v syrovém stavu. Nakrájejte ji na tenké plátky do salátů, připravte z ní smoothie nebo ji nastrouhejte do dresinků a pomazánek. Výtečně chutná v podobě čerstvé šťávy.
4. Marinování
Marinování dodá řepě pikantní a kyselou chuť. Zkuste ji naložit do octa, oleje, koření a bylinek. Můžete ji servírovat samostatně jako předkrm s bylinkami a například kozím sýrem, nebo ji přidáte do oblíbeného salátu, sendviče, použijete jako přílohu k masu nebo smícháte s oblíbenými těstovinami.
5. Sušení
Skvělý způsob, jak uskladnit řepu, je sušení. Řepu sušte v plátcích v troubě na nízkou teplotu. Používejte do polévek, müsli, pečiva a smoothie nebo jako chipsy.
Jak nejlépe zařadit řepu do svého jídelníčku?
Nebojte se experimentovat s různými recepty a způsoby přípravy. Vyzkoušejte teplou i studenou, sladkou i slanou variantu. Řepu začleňujte postupně: začněte s malými porcemi, abyste se vyhnuli trávicím potížím. Postupně množství navyšujte.
Řepu lze velmi dobře kombinovat s kozím sýrem, ořechy, bylinkami, citrusy, medem, balsamicem, kořením a bylinkami. Každého osloví jiná úprava a každý dává přednost jiné chuti. Hodí se velmi dobře do předkrmů, hlavních jídel, ale i do dezertů. A pokud nemáte čas vařit, použijete ji i v syrovém stavu do řady receptů (šťáva, pomazánka apod.), které budou lahodnou svačinkou nebo třeba lehkou večeří.
Mladé listy řepy se dají použít do salátů, smoothie nebo pesto a strouhaná řepa dodá barvu a chuť dresinkům a omáčkám. Je to skvělý zdroj vlákniny, takže neváhejte a vyzkoušejte to. Možná budete překvapení, jak lahodná zelenina to je.
A na závěr ještě jeden recept.
Hummus z červené řepy: Lahodná a zdravá alternativa klasiky
Hummus z červené řepy je skvělou variací na klasický hummus z cizrny. Dodá vašemu jídelníčku nejen krásnou barvu, ale i pořádnou dávku vitamínů a minerálů.
- 2 střední červené řepy, vařené nebo pečené
- 1 plechovka (cca 250 g) cizrny, slité a propláchnuté
- 2 lžíce sezamové pasty (tahini)
- 1 stroužek česneku, oloupaný
- šťáva z 1/2 citronu
- 2-3 lžíce olivového oleje
- sůl a pepř podle chuti
- volitelně: 1/2 chilli papričky, najemno nasekané (když máte rádi pikantní jídla)
- na ozdobu: pár lístků čerstvé petrželky a olivový olej
Postup:
- Uvařenou nebo upečenou řepu nechte trochu vychladnout a poté oloupejte. Nakrájejte ji na menší kousky.
- Všechny ingredience (kromě oleje na ozdobu) vložte do mixéru nebo food processoru.
- Mixujte dohladka. Postupně přidávejte olivový olej, dokud hummus nebude mít požadovanou konzistenci, která by měla být krémová, ale ne řídká.
- Dochuťte solí, pepřem a citronovou šťávou. Pokud máte rádi pikantní hummus, přidejte trochu nasekané chilli papričky.
- Hotový hummus dejte do misky, zakápněte olivovým olejem a ozdobte lístky petržele.
Tipy
K ředění hustého humusu můžete použít i vařenou vodu z cizrny.
Pro extra krémovou chuť přidejte do hummusu 1 lžíci mandlového nebo kešu másla .
Tento hummus můžete podávat s pita chlebem, zeleninou (mrkev, okurka, paprika), celozrnnými krekry nebo tortilla chipsy.
Hummus z červené řepy vydrží v ledničce v uzavřené nádobě až 3 dny.